pondělí 16. prosince 2013

U nás voní...

Vánočka

               Před několika lety před Vánoci, bylo to období, kdy jsem zapalovala teplo rodinného krbu, jsem hledala na internetu návod na vánočku, jak ji upéct tak, aby měla základ ze čtyř copů, aby byla třípatrová, aby mi tzv. nesjela a aby nedejbože celá ta krása nepraskla. Pečením jsem tenkrát byla téměř nepolíbená, avšak rodinný krb byl přednější, doma to musí vonět (vanilkovým cukrem, říkává moje maminka), jinak to není doma. 

               Recept jsem našla, superpodrobný a superskvělý. Od té doby peču vánočku každý rok, několikrát, pro několik rodinných příslušníků. Letos nádherně nakynula, voněla dva dny. 

Recept: 20g droždí (1/2 kostky), 250ml mléka, 100g cukru, 500g hladké mouky, citrónová kůra, vanilkový cukr, 60g másla, 1 vejce, špetka soli, rozinky (pokud je máte rádi, my ano!)

  1. Z trošky teplého mléka, lžičky cukru a droždí zaděláme kvásek. (Dělám ho i ze sušeného droždí, sichr je sichr.) Vše smícháme v hrníčku, přikryjeme a dáme na kamna, cca 10min.
  2. Prosejeme mouku s citrónovou kůrou, cukrem a solí do mísy, přidáme vejce, rozpuštěné máslo, kvásek a zbytek mléka, popř. rozinky a hněteme a hněteme a pořád ještě hněteme, dokud se na těstě nezačnou dělat puchýře. (Kdo má domácí pekárnu je v této fázi ve značné výhodě :))
  3. Těsto vrátíme do mísy, pod něj i na něj nasypeme trochu mouky, přikryjeme čistou utěrkou a dáme na teplé místo. (Dávám zase na kamna, pod mísu dám ještě tři dřevěná prkýnka, aby se mi těsto nezačalo odspoda roztékat.) Necháme kynout asi hodinu, klidně déle.
  4. Po vykynutí těsto rozdělíme na 9 částí. Z každé části uválíme dlouhý váleček - pramen copu. 
  5. Na základnu upleteme copánek ze čtyř, trochu splácneme a přemístíme na plech s pečícím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem s trochou mléka (to je důležité, aby vánočka nesjela, pak nebude nutné ji jakkoliv zpevňovat špejlemi). 
  6. Upleteme copánek ze tří. Přeneseme na základnu a opět potřeme vejcem. 
  7. Upleteme copánek ze dvou, měl by být delší, přesuneme na vánočku a konce zamotáme kam to půjde, ideálně až pod základnu, pak bude vánočka pevná jako skála. Celé potřeme vejcem a necháme ještě alespoň 30min, klidně i hodinku, kynout na plechu. Můžete zdobit mandlemi, rozinkami, jak je libo.
  8. Pečeme na 160-170 stupňů dozlatova - podle trouby, každopádně pečeme poctivě pomalu, jinak vánočka praskne.
  9. Ihned po upečení potřeme horkým oslazeným mlékem, vypaří se, a zacukrujeme, aby se ve vánočce udržela vlhkost a druhý den z ní nebyla cihla :) 


Není to nic složitého, vánočku zvládne i pekař amatér, sama jsem důkazem :)

2 komentáře: