neděle 1. prosince 2013

Nákrčník - návod


Nákrčník je vpravdě jednoduchý projekt, stačí přišít dvě látky k sobě, otočit a prošít kolkolem dokola. Není čeho se bát, zvládnou to i úplné začátečnice či začátečníci. Jdeme na to.


 1. Připravte si dva obdélníky látek, 50x20cm, na vnější stranu bavlnu, na vnitřní flís


2. V několika krocích si připravíme střih. Na tvrdý papír odměřte 48cm přímku, v půlce veďte kolmici dlouhou 18cm. Pak dokreslete tvar nákrčníku, fantazii se meze nekladou, pokud jej chcete do špičky nebo u zapínání širší - jak je ctěná libost. Doporučuju si papír přehnout v půlce a vystřihnout polovinu tvaru, budete tak mít obě strany stejné. 

3. Obě látky si přehněte lícem k líci (chlupem flísu na obrázky bavlny) a obkreslete střih. Sešpendlete a vystříhněte 1cm od náčrtu. 


4. Do boku vložte cedulku, pokud nemáte cedulku můžete vložit proužek kontrastní látky, stužku, cokoliv. Platí, vždy obrázkem k bavlně.


5. Sešijte po obvodu, nechte si asi 5cm díru na otočení, začínám těsně nad cedulkou. 


6. Otočte a druhou stranu a kolem švu sestříhněte cca 0,5cm daleko.


7. Dírou na otočení protočte, zavřenými nůžkami nebo tužkou (používám čínské hůlky ;)) vytlačte rohy a zašijte díru. Ideální je matracový steh, můžete ale použít jakýkoliv jiný nenápadný.


8. Kolem dokola prošijte rovným stehem velikost 4, na šířku patky, tj. asi 1cm od okraje. Hlídejte si, aby jste měli šev nákrčníku na okraji patky tak, aby byl flís dole a bavlna nahoře (viz obrázek). Při prošíváni pak tyto látky dobře usadíte, aby vám chlup flísu nelezl tam kam nemá :). Vyžehlete, na střední teplotu, bez páry.


9. Tadáá. Nákrčník je téměř hotov! Stačí přišít cca 5cm suchého zipu nebo nacvakat cvočky. Zip šijete jeden kus na bavlnu, protikus na flís, cvočky stejně tak. Já preferuju cvočky, neškrábou, nezanáší se, vydrží nekonečně dlouho. Je k nim ale třeba dokoupit ještě kleště za nemalé peníze, pokud však plánujete dávat cvočky prakticky všude, tak jako já, investice se vyplatí.Gratuluji k nákrčníku, ať slouží!

2 komentáře: